0533 596 13 66 - info@doktorsunnet.com

Ailenin Görevleri

Çocuğunuzu Psikolojik Olarak Sünnete Hazırlayın:

Sünnet, çocukluk döneminde bir erkek çocuğunun başından geçebilecek en önemli olaylardan biridir. Çocuğun yakınlarının ve arkadaşlarının, sünnet hakkında onu korkutmak için söyledikleri asılsız ve abartılı sözler, onda büyük bir korku yaratmış olabilir. Bu nedenle çocuk sünnetten önce psikolojik olarak mutlaka hazırlanmalıdır.

7 Yaşından Büyükse Sünnet Kararını Oğlunuzla Birlikte Verin:

Unutmayın ki sünnet işlemi size değil, çocuğunuza uygulanacaktır. O halde sünneti hakkındaki tüm kararları verme hakkı ona aittir. Hangi sünnet ve uyuşturma yöntemini seçeceğine; sünnet yeri, tarihi ve saatine oğlunuz karar vermelidir. Bu kararları verirken size düşen, doktoruyla birlikte oğlunuzu yönlendirmektir.

Sünnetten Önce Oğlunuzu Muayene Ettirin:

Oğlunuzu sünnetten önce bir doktora mutlaka muayene ettirin. Daha önce fark edilmeyen bazı sağlık sorunları, bu muayeneler sırasında saptanabilir. Oğlunuzun sünnete engel bir durumunun olup olmadığı, kullanılacak ilaçlara alerjisinin olup olmadığı, hangi ilaçların kullanılabileceği, sünnetin nerede ve hangi yöntemle yapılmasının daha uygun olduğu tespit edilmelidir. Böylece zaman, para ve manevi kayıplarla sonuçlanabilecek, oğlunuzun ve sizin uzun süre acı çekmenize ve üzülmenize neden olabilecek, bazen telafisi mümkün olmayan sonuçların önüne geçilebilir.

Cep telefonlarımızdan arayıp randevu alarak, oğlunuzu sünnet kliniğimize getirip, ücretsiz olarak bize muayene ettirin ve bilgi alın.  

Sünneti Yapacak Kişiyi Seçmeye Özen Gösterin:

Oğlunuzun sünnetini, anatomi, fizyoloji, psikoloji ve cerrahi kurallar açısından bilgili ve ameliyat yapmaya yetkili; sünnet komplikasyonlarını bilen ve onarabilen, eğitimli ve tecrübeli doktorlara yaptırın..

Oğlunuzu Sünneti Yapacak Kişi ile Önceden Tanıştırın:

Oğlunuzun, kendisini sünnet edecek kişiyi ilk kez sünnet günü görmesi, varolan korkusunu daha da arttır. Bu nedenle oğlunuzu bu kişiyle sünnetten önce mutlaka tanıştırmalısınız.

Toplu Sünnet Yaptırmayın:

Sünnette önemli olan, çocuğa yapılacak cerrahi işlemin mümkün olduğunca psikolojik travma oluşturmadan, hijyenik şartlara uygun ve sorunsuz yapılmasıdır. Günümüzde sünnetin anatomik, fizyolojik, psikolojik ve cerrahi açılardan bilgisi olmayan kişiler tarafından, uygun olmayan yerlerde ve koşullarda yapılmasının kabul edilebilir hiç bir gerekçesi olamaz. Sünnet ne kadar basit görülse de önemli bir cerrahi girişimdir. Bu nedenle sünnet yapılan yer ve aletlerde sterilizasyon ve antisepsi gibi yöntemlerle mikropsuzlaştırmanın sağlanması zorunludur. Toplu sünnetlerde çocuklar çoğu zaman bu kurallara uygun kişilerce ve uygun ortamlarda sünnet edilememektedir. Bu nedenle oğlunuzu toplu sünnetlerde sünnet ettirmeyin.